Чому ніяк не вдається перестати боятися панічних атак?

Чому я не можу взяти себе в руки і перестати боятися? Чому я боюся панічної атаки, якщо знаю, що вона не є небезпечною? Чому зусиллям волі не можу зупинити панічну атаку?

Ці запитання ставить собі кожна людина, яка страждає на панічні атаки.

Перший напад може виникнути начебто на порожньому місці. Але варто розуміти, що нічого просто так не буває. У всього є своя причина, навіть якщо її відразу не видно. На початку роботи з панічними атаками першопричина може не зачіпатися, її усвідомлення прийде в процесі.

Уявімо, що стреси, і великі, і маленькі, накопичуються у Вас по крапельці. Порожня склянка може наповнюватися місяцями й роками. І одного дня настає остання крапля, можливо, навіть дріб’язкова. І чаша переповнюється, виливається у вигляді панічної атаки.

Ваш організм кричить: “Досить, так я більше не можу!”. Усі ресурси витрачено, колишні захисні функції організму не працюють, організм виробив нову реакцію на стрес – панічна атака. Таке собі скидання емоційної напруги.

Таким чином, утворюється звичка організму до паніки. Тіло звикає жити на межі “бий або біжи”.

Тепер, коли звичка вже закріпилася, наше завдання переключити тіло на роботу в нормальному режимі, на звичайному рівні напруги. А реакція “бий або біжи” включалася тільки в екстремальних умовах, як це запрограмовано природою.

Звичку не можна просто взяти і “вимкнути”. Саме тому Ви не можете зусиллям волі припинити панічні атаки. Має відбутися психологічна та фізіологічна перебудова організму.

Чому не варто вольовим зусиллям “припиняти” панічні атаки?

Спроба “взяти себе в руки” марна і навіть шкідлива. Ви методом батога намагаєтеся себе вилікувати. Створюється ще більша емоційна напруга. Але невдачі ведуть лише до розчарувань і самозвинувачень. Цей процес сам по собі є стресовим, і його наслідки вже “заповнюють чашу”, провокуючи нові напади панічних атак.
Страх – це шкідлива звичка

Механізм реагування тіла на емоційне напруження у вигляді панічної атаки формувався поступово. Тепер ми маємо звичку. Як позбутися звички? Сформувати нову.
Як сформувати нову корисну звичку?

Ми маємо виявити основи шкідливої звички, дискредитувати її за всіма параметрами та замінити на нову корисну навичку.

Деталізація негативу
Формування альтернативи
Тренування альтернативи

Уявіть, що Ви постійно готуєте несмачну страву. Ваш рецепт приготування давно використовується “на автоматі”. Це шкідлива звичка: готувати “на автоматі”. Так звично і не енерговитратно.

Як прибрати цю шкідливу звичку? Потрібно спрямувати свою увагу на аналіз рецепта: якщо простежити весь процес приготування, то можна знайти ключові помилки (не досолили, переперчили, не дотрималися пропорцій, не розрахували час).

Такий самий принцип із панічними атаками. Якщо Ви навчитеся помічати, що конкретно спричинило емоційні негативні реакції, то це буде першим кроком до їх подолання.

Добре, Ви зрозуміли, що не дотрималися пропорції солі та перцю. Тепер потрібно визначити правильну кількість і замінити рецепт.

Потрібно сформувати адекватні думки, ідеї, натомість “автоматичним” думкам, що вганяють Вас у тривогу, страх і панічну атаку. Нові альтернативні твердження – це другий крок.

Третій крок – це тренування альтернативної “позитивної програми”. Згодом ця програма і буде новою звичкою.

Висновки:

Етапи переробки будь-якої шкідливої звички універсальні. Щоб позбутися чогось, потрібно виробити і закріпити нову програму. Шкідливі звички не вбиваються, а заміщуються новими. Це досить тривалий процес. Тому важливо розуміти, що на різних етапах можуть бути зриви. Але чітке бачення кінцевого підсумку дає сили. Панічні атаки можна перемогти назавжди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

31 − = 25